האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי בחירת מטפלים סוגי הטיפולים והגישות

טלי אהרני: מהו מודל STST?

כולנו נפגשנו במהלך הכשרתינו כמטפלים משפחתיים בתורה ההומניסטית של וירג'יניה סאטיר. אבל מה בעצם אנחנו יודעים על וירג'יניה סאטיר של אחרי שנות החמישים שבהם קמה התנועה של הטיפול המשפחתי? מאמר זה מתאר את התפתחות מודל STST מתוך וכחלק מהתורה של וירג'יניה סאטיר
מהו מודל STST? Satir Transformational Systemic Therapy

כולנו נפגשנו במהלך הכשרתינו כמטפלים משפחתיים בתורה ההומניסטית של וירג'יניה סאטיר. (1916-1988(. אבל מה בעצם אנחנו יודעים על וירג'יניה סאטיר של אחרי שנות החמישים שבהם קמה התנועה של הטיפול המשפחתי?

וירג'יניה היתה ידועה ככוהנת הגדולה של הטיפול המשפחתי בזכות רוחה הבלתי מתפשרת שהביאה אמונה גדולה בכוחו של האדם וביכולותו להשתנות.

וירג'יניה מזוהה כממציאה וחלוצה בתחום הטיפול המשפחתי. היא הקדישה את חייה להפיח חיים בעקרונות התיאורטיים שגיבשה הנובעים מתוך אמונה עמוקה באדם, ברוחו ובטוב שבו וביכולתו להשתנות. וירג'יניה סאטיר ערכה סדנאות אינספור ברחבי העולם., ביקרה בארץ פעמים מספר, ואלה מן המטפלים הותיקים שהשתתפו בסדנאות ובסמינרים שהעבירה זכו בחדוות למידה ובהעשרה אישית.

הספר הראשון של וירג'יניה Conjoint Family Therapy (1964) הפך להצלחה גדולה והשפיע רבות על עולם הפסיכותרפיה. בעזרת ספר זה וירג'יניה הפכה למנהיגה בעולם הטיפול המשפחתי שנשלט אז ברובו על ידי גברים.

ומה קרה עם וירג'יניה מאז?

ה"זכרון ההסטורי" של הטיפול המשפחתי נשאר תקוע עם השנים הראשונות של וירג'יניה ב MRI (Mental Research Institute) מוסד שהיא היתה שותפה בהקמתו. וירג'יניה מזוהה פעמים רבות עם הגישה של תקשורת משפחתית (Communication approach) שניסתה לנתח ולהבין דפוסי תקשורת לא פונקציונלים במשפחה.

למרבה הצער, תוית זו היא חלקית ואינה מייצגת את הגישה המעמיקה שלה שמזמינה עבודה חוויתית וממוקדת לקראת שינוי (טרנספורמציה) מערכתי. גישה זו פותחה על ידה בעשור האחרון של חייה.

ההזמנה שלי במאמר זה היא להכיר את העשיה של וירג'יניה סאטיר מעבר לגישה התקשורתית איתה היא מזוהה בארץ ולהכיר גם את הפיתוחים שנעשים על ידי ממשיכיה.

השינוי הגדול שוירג'יניה הביאה היה בהסתכלות החיובית על האדם – במעבר מנגטיביות לחשיבה חיובית וצמיחה. היא החלה אז לפתח את מודל הצמיחה (Growth Model).

כבר באמצע שנות השישים וירג'יניה הרחיבה את הגישה התקשורתית (שכללה את אופני התקשורת השונים במשפחה) וכללה בעבודתה יותר ויותר תחומים של הרגש, גופנפש ורוחניות.

בשנת 1969 וירג'ניה התחילה את תוכניות ההכשרה שנקראו

"annual month-long training program" ונמשכו עד למותה. היא גידלה דור של ממשיכים.

בשנות השמונים היא ריכזה את מלוא מרצה בתהליכים עם קבוצות גדולות. היא פיתחה אז את שני אופני הטיפול -

Family Reconstruction

Parts Party

בעבודתה עם קבוצות גדולות וירג'יניה התמקדה על פיתוח הצמיחה האישית והמקצועית של המשתתפים.אכן, משתתפים רבים דיווחו על שינוי גדול שחוו כתוצאה מהתהליך שחוו בקבוצות אלו.

ב1972 התפרסם ספרה "People Making". לפני מותה וירג'יניה פרסמה גירסה מחודשת של ספר זה שנקראת "New People Making"(1988).

ב 1977 וירג'יניה הקימה את Avanta Network פורום שמטרתו להמשיך את הפיתוח והישום של התורה של סאטיר.לארגון משתייכים חברים מעל ל 20 מדינות שונות שבאים מרקעים שונים והמשותף להם היא תחושת ההזדהות עם מודל סאטיר והרצון לישמו בעבודתם.

Dr. William C. Nichols כותב לגבי המוטיבציה של ממשיכי תורתה של סאטיר בהקדמה שלו לספר שערך דר' ג'ון בנמן (2008) *:"It appears that Satir work embodies an invitation to her disciples to "go forth and grow" rather than doing things exactly as she did them. In other words,,a broad framework of ideas and values, rather than a narrow and explicit list of prescriptions to be followed..."

ב 1981 וירג'ניה הקימה International Summer Institute , שנקרא גם Process Community" ,"The.שם למעשה היא הביאה לבשלות את רעיונותיה לגבי הטיפול כחוויה אינטנסיבית של מפגש עם הסלף הפנימי.(מה שנקרא היום בפי ממשיכיה Satir Transformational Systemic Therapy – STST).

כיוון שוירג'יניה הקדישה את עצמה יותר להוראה , הכשרה וטיפול מאשר לכתיבה, היא לא פרסמה את רעיונותיה.

שלושה מאנשי המקצוע שליוו אותה באופן צמוד החל משנות השבעים -

John Banmen, Jane Gerber, Maria Gomori אספו וערכו את עבודתה בספר שנקרא "The Satir Model".* כתיבת הספר החלה עם וירג'יניה והסתיימה 3 שנים לאחר מותה ב 1991.

בהקדשה לספר זה כותבת וירג'יניה (כחצי שנה לפני מותה):

"I am delighted that this book is being written at this time. I have enjoyed being with John, Jane and Maria both in writing this book and in working with them all these years..."

ספר זה מציג את ההתפתחויות של החשיבה של סאטיר ומניח את היסוד למודל סאטיר. הבסיס של ההתפתחויות החדשות נשען על אותם העקרונות ההומניסטים והאמונה בכוחו של האדם. במרכז החשיבה ישנה מטאפורה של האדם כמורכב משכבות שכבות- חלקים שונים של עולמו הפנימי.

חלקים אלו כוללים את עולם הרגשות, התפיסות, הציפיות והכמיהות של האדם וכל אלו קשורים לסלף שלו.

ממשיכיה של וירג'יניה סאטיר ובעיקר דר' ג'ון בנמן פיתחו והרחיבו מודל זה והעניקו לו את השם.STST.

STST הוא מודל אינטגרטיבי. המודל ישים בטיפול בזוג, במשפחה ובפרט.

בניגוד לתהליכים הקבוצתיים הגדולים שעשתה וירג'יניה, מודל STST ישים לעבודה בחדר הטיפולי.

החוויה התוך נפשית של האדם מומשלת לקרחון שמקצתו גלוי, ורובו מגוון רבדים שמרכיבים את עומק נפשו של האדם.

לאחר האבחון, המטפל משתמש ב"ערוצי כניסה" רגישים, יעילים וממוקדים אל תוך עולמו הפנימי של הפרט. מטרת הטיפול להביא לשינוי ולתואמות (CONGRUENCY) גבוהה יותר בין אותם רבדים שונים של האישיות.

בהתאם להנחות היסוד של וירג'יניה סאטיר, הדגש מושם על המרכיב הבריא של הפרט, על לקיחת אחריות, בחירת דרכי התמודדות ומציאת הזדמנויות לשינוי - ולא על הפתולוגיה. על פי המודל, הסימפטום הוא פתרון לא מותאם ובלתי מודע לקושי. הטיפול מאפשר השתחררות מדפוסי העבר ומציאת פתרונות מותאמים להוויה השלמה של האדם.

המייחד את העבודה בשיטה זו הוא הכללת המרכיבים התוך-אישיים והבין-אישיים. ההתמקדות בטיפול היא הן על שינוי ברמה של העצמי והן בתחום הרגשות, התפיסות וההתנהגות. התהליך מאפשר נגיעה בכמיהות של האדם וביכולתו לקדם את מימושן.

העבודה הטיפולית לפי המודל הסאטירי שמה דגש על תהליכים ולא על תכנים. האדם מוזמן לחוות את ההשפעה של האירוע מחולל הבעיה על כל מרכיביו הנפשיים, הרגשיים והגופניים כפי שהם קיימים בזיכרון. החוויה מתרחשת כאן ועכשיו וכך גם העבודה לקראת השינוי וביסוסו.

דרך הטיפול היא קצרת מועד ואופייה החוויתי והממוקד מקנה לה עוצמה רבה.

השינוי הוא ברמה של ה being"".

אני מצטטת מתוך דבריו של דר' ג'ון בנמן בהקדמה לספרו החדש (2008).*

"The therapeutic focus is on facilitating change so that people become different at a deep level, not just doing things differently or on feeling differently."

וירג'יניה סאטיר עשתה דרך ארוכה בהתפתחותה מאז שנות החמישים. הכרות עם הספרים, המאמרים ותוכניות ההכשרה שמציעים ממשיכיה נותנים לנו הזדמנות לפגוש את וירג'יניה סאטיר כפי שהיא התפתחה להיות. ולהכיר את מודל סאטיר שהוא תוצאה של התפתחות זו.

אני מצאתי שהכרות זו עודדה אותי וגם את חברי ושותפי לחוויה להתפתחות וגדילה של עצמי והביאה אותי להעיז ליצור ולחדש ובהנאה.

למעוניינים מומלץ לקרוא:

Satir Transformational Systemic Therapy.(2008) Editted by John Banmen. Science and behavior Books, Inc. Palo Alto

The Satir Model: Family Therapy,and beyond (1991) by Virginia Satir, John Banmen,; Jane Gerber; and Maria Gamori;; Science and behavior Books, Inc. Palo Alto, CA.

Application of the Satir Growth Model.(2006) Ed By John Banmen. Published by Avanta: The Virginia Satir Network.

(פרק המבוא לספר זה מופיע באתר האגודה תחת לשונית סאטיר)

In Her Own Words...Virginha Satir.(2008) Editted by John Banmen.Zeig,Tucker&Theisen,Inc. Phoenix, Arizona

Angie Dairou : Leading with Vitality : Developing Global Leaders using The Satir Growth Model

מצגת של פרזנטציה שנתנה בכנס הבינלאומי של IFTA שנערך ב2008 בפורטוגל:
www.dairouconsulting.com בתוך הלשונית:Resources& Links תחת: Recent Presentation (הפריט האחרון ברשימה).

פרזנטציה זו היא דוגמה מאלפת לגוון העשיר שקיים ביישומים של מודל STST.

אינפורמציה נוספת אודות מרכזי סאטיר בעולם ואודות פרופ' בנמן ניתן למצוא באתרי האינטרנט של אוונטה ושל מרכז סאטיר וונקובר.

www.avanta.net ; www.satirpacific.org

טלי אהרני פסיכולוגית קלינית מטפלת ומדריכה בטיפול משפחתי. מבין היזמים והמארגנים של קבוצת סאטיר בישראל.
המעוניינים בלימוד מודל סאטיר ו/או קשר לקבוצת סאטיר מתבקשים להתקשר לטלי אהרני 052-8993838 או לויוי שמואלי 054-4657209
 

מה באגודה?

  • מה חדש