האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי בחירת מטפלים סוגי הטיפולים והגישות
טיפול זוגי קוגניטיבי – התנהגותי (CBT (Cognitive Behavioral Therapy- 
טיפול CBT החל בשנות השישים של המאה ה- 20 והוא מבוסס על שילוב של רעיונות מן הטיפול ההתנהגותי והטיפול הקוגניטיבי. זהו טיפול ממוקד מטרה וקצר מועד. הטיפול הזה מורכב מהבנה ושינוי של מחשבות שליליות ודרכי התנהגות בלתי יעילות הגורמות לקשיים רגשיים שונים.
CBT הינה גישה המבוססת על שלוש דרכי פעולה : הרפיה והרגעה , שינוי באופן החשיבה ושינוי התנהגות.
עיקרה של גישה זו - למידת שינוי דפוסי חשיבה ודפוסי התנהגות בלתי יעילים במטרה להביא לשינוי רגשי ותפקודי. הטיפול עוסק פחות בעבר ומתמקד בהווה ובעתיד ולכן אין צורך לעמוד על הסיבות שהביאו את האדם למצבו הנוכחי על מנת לשפר את איכות חייו.
הנחת היסוד של הטיפול הינה כי רגשות לא נעימים הם תוצאה של פירוש לא מותאם או לא הגיוני לאירוע או מצב. כתוצאה מן הפירושים והמחשבות שאינן בהכרח הגיוניות, נוצרים קשיים רגשיים והתנהגותיים בחיים האישיים והזוגיים.
החסכים במיומנויות התקשורת ובמיומנויות האישיות גורמות לפגיעה ברווחתו הנפשית של האדם ולקשיים ממשיים ביכולתו לתפקד הן כהורה והן כבן זוג.
הטיפול מאפשר רכישת ידע וכלים יעילים במגוון רחב של מיומנויות תקשורת בין בני הזוג.
הטיפול הזוגי CBT ממוקד בפתרון הקשיים הזוגיים, מסייע לבני הזוג להגדיר בצורה ברורה את יעדי השינוי בארבעה תחומים : אישי, בן/ת הזוג, הזוגיות והתפקוד ההורי.
הטיפול מתמקד במחשבות, בתפישות ובציפיות של כל אחד מבני הזוג. כמו כן הוא עוסק בצמצום התנהגויות קונפליקטואליות וביצירת התנהגויות המחזקות את הקשר הזוגי.
בסוף כל מפגש, מקבלים בני הזוג משימה פרטנית וזוגית תוך דגש על רכישת מיומנויות תקשורת ביניהם , למשל מיומנויות בתחומי האסרטיביות, התקשורת האינטימית וההורית.
 

מה באגודה?

  • מה חדש